Czym są sprężarki i jak działają?

Czym są sprężarki i jak działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi spotykamy się wielokrotnie. Są zauważalne w wielu zakładach fabrycznych, i w każdym, zwykłym mieszkaniu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz… To jedynie drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Od czasu do czasu pożądany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są instrumentami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a następnie sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie istotnym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują gigantyczne straty energii w postaci ciepła. Właśnie dlatego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Misją sprężarki jest podniesienie ciśnienia wskazanego gazu. Taki rezultat nazywamy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednak gigantycznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez porządnego systemu chłodzenia, sprężarka niezwykle błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia kilka innych efektów. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest też przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: pneumatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *